Aktualności

Kolejna edycja Festiwalu Sołectw za nami

Data umieszczenia:

W sobotę, 9 września 2017 r., w Jabłonnie odbył się


Festiwal jest jednym z najciekawszych i najbogatszych, pod względem kultywowania regionalnych tradycji, wydarzeń na mapie kulturalnej środkowego Mazowsza. Głównym celem konkursu jest pobudzenie aktywności i integracja mieszkańców sołectw z gmin położonych w regionie Jeziora Zegrzyńskiego oraz uspołecznienie działań na rzecz rozwoju wsi i obszarów zależnych od rybactwa.


W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział siedem sołectw: Sołectwo Guzowatka (Gmina Dąbrówka), Sołectwo Boża Wola (Gmina Jabłonna), Sołectwo Stanisławów Drugi (Gmina Nieporęt), Sołectwo Stanisławowo (Gmina Serock), Sołectwo Wólka Somiankowska (Gmina Somianka), Sołectwo Góra (Gmina Wieliszew), Sołectwo Cegielnia (Gmina Radzymin), które rywalizowały ze sobą w następujących kategoriach: Prezentacja stoiska, Smaki-kuchnia regionalna, Występ sceniczny.


Przybyłych, na tegoroczną edycję imprezy, gości powitali m.in.: prezes LGD ZZ Edward Trojanowski, Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski, poseł na Sejm RP Jan Grabiec, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie Radosław Rybicki. Po części oficjalnej wszystkie sołectwa zostały uhonorowane pamiątkowymi statuetkami od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, upominkami, które przekazał Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Starosta Legionowski.


Po godzinie 13 na scenie pojawił się zespół KTO. W tym czasie Kapituły, oceniające stoiska poszczególnych sołectw, przystąpiły do pracy. Można było na nich obejrzeć wyroby lokalnego rękodzieła z motywami ludowymi, zjeść przysmaki specjalnie przygotowane na tę okazję, skosztować regionalnych napitków i otrzymać ciekawe upominki. Zwiedzający mogli zasięgnąć informacji o poszczególnych sołectwach, Lokalnej Grupie Działania Zalew Zegrzyński, która prowadziła doradztwo w zakresie instrumentów wsparcia dostępnych na obszarach wiejskich, a także wziąć udział w konkursie publiczności na najlepsze sołectwo. Pasjonaci zdrowego odżywiania mogli również spróbować w stoisku produktów z jagodami goji, których importerem jest firma Dilbar, funkcjonująca na obszarze LGDZZ.


Najbardziej emocjonującym akcentem tego, obfitującego w atrakcje, dnia było ogłoszenie przez Kapituły wyników konkursu oraz wręczenie nagród. Wszystkie sołectwa, biorące udział w konkursie, otrzymały pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister przekazał również puchar dla Laureata Festiwalu. Nagrody finansowe ufundowali sponsorzy – Starosta Legionowski, Wołomiński, Wyszkowski, Hotel Windsor, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie oddział w Radzyminie, Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie oraz podmioty gospodarcze z obszaru Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński.


Poniżej podajemy wyniki tegorocznej edycji Festiwalu:


Występ sceniczny:
I miejsce – Sołectwo Cegielnia (Gmina Radzymin) – 3 000 zł
II miejsce – Sołectwo Guzowatka (Gmina Dąbrówka) – 2 000 zł
III miejsce – Sołectwo Wólka Somiankowska (Gmina Somianka) – 1 000 zł


Wśród osób indywidualnie wyróżnionych w tej kategorii znalazł się pan Igor Jaszczuk ze Stanisławowa Drugiego.


Prezentacja stoiska
I miejsce – Sołectwo Wólka Somiankowska (Gmina Somianka) – 3 000 zł
II miejsce – Sołectwo Góra (Gmina Wieliszew) – 2 000 zł
III miejsce – Sołectwo Stanisławów Drugi (Gmina Nieporęt) – 1 000 zł


Smaki, kuchnia regionalna
I miejsce – Sołectwo Boża Wola (Gmina Jabłonna) – 3 000 zł
II miejsce – Sołectwo Góra (Gmina Wieliszew) – 2 000 zł
III miejsce – Sołectwo Stanisławowo (Gmina Serock) – 1 000 zł


Nagroda publiczności
Sołectwo Cegielnia (Gmina Radzymin) – 1 000 zł


Puchar Laureata VIII Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej zwycięskiemu sołectwu, którym została Boża Wola wręczyli panowie: Artur Pozorek Kierownik Wydziału Osób Niepełnosprawnych w Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz Radosław Rybicki Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.


Ostatnim akcentem Festiwalu był występ gwiazdy wieczoru Sylwii Grzeszczak. Licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała największe przeboje wokalistki. Kolejna edycja Festiwalu już za rok. Również odbędzie się ona na terenie Gminy Jabłonna.


 

"Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Strona internetowa Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Instytucja Zarządzająca Programem Operacyjnym "Rybactwo i Morze" - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Strona internetowa opracowana przez Lokalną Grupę Działania Zalew Zegrzyński.

Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński
ul. gen. Wł. Sikorskiego 11, lok. 413
05-119 Legionowo
KRS 0000349416

Numer konta bankowego: 36 8013 0006 2004 0013 0808 0001

Biuro Lokalnej Grupy Działania mieści się w budynku
Starostwa Powiatowego w Legionowie, pokój: 203, 202, 201

Biuro czynne: Pn.- Pt. 8:00 - 16:00
tel.: (22) 76 40 203, (22) 76 40 253, (22) 76 40 202, (22) 76 40 201
e-mail: biuro*lgdzz.pl
Ze względu na ochronę adresu e-mail przed spamem należy
usunąć znak * i zastąpić go @